top of page

رمز گشايی از هويت مادر :مادر چهارعمل اصلي انجام ميدهد كه اگر درزبان فارسي حرف اول اين كارها را كنار هم بگذاريم به هويت اصلي او پي ميبريم


١- مادر به فرزندش معرفت میبخشد بعد از زایمان مادر فرزندش را در آغوش گرفته می بوید و بوسیله نفس و بوی خود این شناخت را به او میدهد که من مادر تو هستم و بعد قدم به قدم افراد - اشیاء و محیط را به فرزندش میشناساند. هرچند بعدا معرفت و شناخت بوسیله تجربه و تحصیل گسترش مییابد ولی مادر بنیانگذار اولین سنگ معرفت و شناخت در فرزندش میباشد .


2- مادر به فرزندش رویا میدهد مادر رویای حرف زدن - ایستادن - راه رفتن - رشد کردن و موفق شدن را به فرزندش می بخشد و زمانی که بزرگتر میشود رویاهای بزرگتری را در او می پروراند. مادر موسی رویای رهایی قوم را طوری در او پرورانید که فرعون در سی و هفت سال بعد نتوانست خنثی کند.هرچند موسی در کاخ فرعون تربیت شد ولی در نهایت رهبری گردیدکه رویای آن را مادرش در او پرورانیده بود .


3- مادر به فرزندش مشورت می دهد مادر اولین - سالم ترین - خالص ترین و بدون حاشیه ترین مشاور فرزندش میباشد. حتی اگر آگاهی نداشته و مشورت هایش همیشه صحیح نباشد ولی ذات مادر مشاوری دلسوز برای فرزندش بجهت بهتر زندگی کردن است .


4- مادر برای فرزندش تدبیر ها میکند مادر تمام حالات و خصوصیات جسمی و روحی فرزندش را از همان بدو تولد درک می کند و به خاطر میسپارد و برایش همواره تدبیر ها و چاره اندیشی هایی میکند که مناسب شرایط و موقعیت فرزندش باشد تا به اوج موفقیت برسد . مادر طراح روشها و بوجود آورنده راههای متفاوت برای سعادتمندی فرزندش میباشد .


اگر حرف اول این چهارعمل اصلی مادر را کنار هم قرار بدهیم کلمه زیبای " مــرمــت " بدست میآید .

" مرمت کردن " هویت ذاتی مادر است .

مادر حال خراب دل ما را مرمت ميكند مادر روابط سرد خانواده را مرمت ميكند مادر شكستگي هاي احساسی ما را مرمت میکند مادر جراحت های روحی و روانی ما را مرمت ميكند مادر ضربه های عاطفی و زخم های ما را مرمت میکند

مادر با یک استکان چای و یک لبخند عاشقانه و چند جمله کوتاه چنان فکر و روان پریشان فرزندش را ماهرانه مـرمـت میکند که صدها قرص و کپسول و جلسه مشاوره روانشناسی از عهده آن بر نمی آید .

خدارا شکر برای وجود چنین مرمت کننده ای که دلسوزانه کوچه باغ های بهم ریخته افکار مان را ترمیم و تعمیر میکند و اگر با صدبار سنگین در آغوشش قرار بگیریم با گرمای وجودش ما را تسلی می بخشد .


جلیل سپهر

Comentarios


bottom of page